Newsy i realizacje
- 31.08.2022Co można kupić za SMS premium?
- 31.08.2022Jak zarabiać na SMS Premium?
- 04.08.2022Co to jest Blik?
- 04.08.2022Google Pay – Co To Jest i Jak Płacić?
- 04.08.2022Jak działa przelew na telefon Blik?
- 04.08.2022Ile kosztuje SMS premium?
- 14.06.2022Na czym polega „Oczekiwanie na połączenie” ?
- 14.06.2022Voicebot – czym jest?
- 19.04.2022Co to jest WAP billing?
- 19.04.2022Konkursy i loterie SMS – wszystko co musisz wiedzieć
- 10.03.2022Jak odblokować usługi premium?
- 10.03.2022Jak działa direct billing?
- 01.03.2022IVR – co to jest i jak działa?
- 01.03.2022Organizacja konkursów loterii SMS – jak to zrobić?
- 24.02.2022Co to są usługi Premium — SMS i MMS?
- 24.02.2022Co to jest Direct Billing?
- 24.02.2022Rodzaje płatności mobilnych
- 24.02.2022Płatność mobilna — co to jest i czym się charakteryzuje?
Wiele osób na co dzień wysyła SMS-y Premium, nie zwracając uwagi co to za usługa, jak działa i jakie daje możliwości. Jest to bardzo prosta i wygodna forma uiszczania opłaty za różnego rodzaju dobra lub sposób na wsparcie promowanych przez siebie akcji charytatywnych. W poniższym artykule przybliżymy ten szczególny rodzaj płatności mobilnych, jego rodzaje i zastosowanie.
Co to jest usługa SMS i MMS Premium?
SMS lub MMS Premium to wiadomości o podwyższonej opłacie, do których wykorzystuje się specjalny zakres numerów skróconych. Korzystający z nich nadawca ponosi dodatkową opłatę. Są one takie same dla wszystkich użytkowników, bez względu na wybrany plan taryfowy czy operatora sieci, z której korzystają.
Numery, na które wysyłane są wiadomości SMS i MMS, należą do prywatnych podmiotów gospodarczych, organizujących płatne akcje. Operatorzy telekomunikacyjni otrzymują część opłaty za nie jako należność za wykorzystanie ich infrastruktury przesyłowej. Wiadomości tego rodzaju wykorzystywane są w różnego rodzaju usługach, a ich popularność wciąż nie maleje. Prawie każdy choć raz z nich korzystał nawet, nie mając wiedzy, co to są usługi SMS Premium.
Do czego mogą służyć usługi SMS i MMS Premium?
Usługi te do niedawna były kojarzone przede wszystkim z horoskopami przesyłanymi na telefony komórkowe. Od tamtego czasu wiele firm dostrzegło i wykorzystuje możliwości, jakie dają. Dziś użytkownicy uzyskują w ten sposób dostęp do wielu serwisów i materiałów o charakterze rozrywkowym, informacyjnym lub edukacyjnym. Dzięki płatnościom SMS Premium można m.in.:
- brać udział w loteriach i konkursach,
- wspierać akcje charytatywne,
- wykupywać dostęp do płatnych materiałów w sieci,
- nabywać mobilne wersje czasopism,
- pobierać dzwonki, tapety lub gry,
- głosować w programach telewizyjnych lub radiowych,
- opłacać konta na serwisach albo w aplikacjach edukacyjnych.
Potencjał, jaki leży w tej formie płatności, z pewnością nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Co ważne są one bezpieczne, bo ze względu na wyższy koszt wysłania takiej wiadomości abonenci są chronieni, jeśli nie chcą ich otrzymywać. Są dwie możliwości zabezpieczeń:
- ustawienie limitu wysyłania SMS lub MMS Premium z konta abonenta,
- całkowita blokada możliwości ich wysyłania — opcja dostępna nieodpłatnie u każdego operatora.
Warto dodać, że niektóre smartfony oferują taką blokadę w swoich wewnętrznych ustawieniach.
Rodzaje i numery usług SMS i MMS Premium
Usługi Premium mogą generować dodatkowe opłaty podczas wysyłania lub odbierania wiadomości. W zależności od specyfiki SMS wyróżnia się dwa rodzaje rozliczeń:
- płatność przy wysłaniu, która dotyczy numerów zaczynający się od cyfr 7, 8 lub 9;
- płatność przy odebraniu cyklicznego przychodzenia SMS od numerów, zaczynających się od cyfr 5 lub 6. Opłata jest pobierana za każdą przychodząca wiadomość.
Usługi SMS Premium działają na specjalnych, skróconych numerach, cztero-, pięcio- lub sześciocyfrowych, dzięki czemu odróżniają się od standardowych wiadomości naliczanych według cennika danej taryfy u operatora. Ich ceny są narzucane przez podmioty gospodarcze, będące organizatorami usług komunikacyjnych o podwyższonej opłacie. Mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu złotych.
Usługi MMS Premium, dzięki którym użytkownicy zyskują dostęp w formie multimedialnej do płatnych serwisów rozrywkowych lub informacyjnych, z reguły mają numery sześciocyfrowe. Tu również opłaty za dostarczany obraz lub dźwięk ustala odgórnie właściciel serwisu, z którego są przesyłane. Mogą wynosić do kilkudziesięciu złotych, ale wydają się nieco tańsze niż przy SMS Premium.
Ważne jest, aby przed skorzystaniem z którejkolwiek z form tych usług zapoznać się regulaminem, mówiącym o kosztach ich realizacji. Szczególna ostrożność jest wskazana przy zlecaniu płatnych subskrypcji, które mogą ściągać z rachunku telefonicznego comiesięczne opłaty.
Zalety korzystania z usługi SMS i MMS Premium
Kiedy wiadomo już, co to jest usługa SMS lub MMS Premium, łatwo dostrzec jej potencjał i wiele możliwości wykorzystania. Prostota, szybkość i łatwość realizacji to tajemnice sukcesu i niesłabnącej popularności. Wśród jej głównych zalet można wymienić:
- brak konieczności logowania się do konta bankowego albo podawania numeru karty płatniczej,
- natychmiastowy dostęp do opłaconej usługi,
- brak konieczności instalowania dodatkowych aplikacji na telefonie,
- łatwość skorzystania z niej,
- bardzo duży wybór dostępnych za jej pomocą usług i serwisów, m.in.: dostęp do gier cyfrowych, treści mobilnych (zdjęcia, filmy, muzyka), portali i aplikacji, branie udziału w konkursach, sondach, głosowaniach, ankietach, zamieszczanie ofert i ogłoszeń.
Można z całą pewnością stwierdzić, że dają one użytkownikom dostęp do wielu oferowanych przez wirtualny świat rozrywek i informacji. Z kolei dla organizatorów usług opłacanych w tej formie SMS i MMS Premium są szybką i sprawną formą kontaktu z klientami, zapewniająca natychmiastowe płatności.